Majówka z gliną w tle

2 maja 2017 roku w Galerii Kultury w Woźnikach odbyły się warsztaty ceramiczne organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Lubszeckiej we współpracy z MGOK Woźniki. Zajęcia poprowadziła rzeźbiarka i mistrzyni gliny – Anna Osadnik.

Deszczowa pogoda w środku długiego majowego weekendu sprzyjała kameralnemu i twórczemu spotkaniu w pięknych, przyjaznych wnętrzach Galerii Kultury. Warsztaty zgromadziły 20 osób w różnym wieku, zainteresowanych rękodziełem i rzeźbieniem w glinie. Anna Osadnik udzieliła najpierw krótkiego instruktażu obchodzenia się z tym powszechnym, ale wymagającym materiałem, wyjaśniła temat prac i pozwoliła uczestnikom dać upust swojej kreatywności.

Nawet osoby sceptycznie nastawione i wątpiące w swoje plastyczne zdolności, dały się wciągnąć w lepienie. Wyszły z tego bardzo staranne, piękne wytwory, z których każdy odznaczał się czymś szczególnym, w zależności od inwencji wykonawcy. Teraz przyszła pora na miesięczne suszenie glinianych dzieł, zanim będzie je można włożyć do węgierskigo pieca, który zapłonie podczas II Ceramicznej Nocy Świętojańskiej w Lubszy, 24 czerwca 2017 roku. Wyroby można oglądać w Galerii Kultury w Woźnikach.

W ramach projektu odbywa się także konkurs fotograficzny pt. „Magia gliny”, przeznaczony dla uczestników warsztatów. Jego celem jest stworzenie cyklu zdjęć obrazującego proces od skały do wyrobu, czyli przeobrażenia, jakim podlega glina w procesie jej obróbki. Konkurs trwa do 30 czerwca 2017 roku, więcej informacji wkrótce na stronie www.lubsza.org.

(AK), zdj. AK, Galeria Kultury

Projekt „II Ceramiczna Noc Świętojańska – warsztaty artystyczne i plenerowy wypał wyrobów glinianych” dofinansowany z budżetu Gminy Woźniki w dziedzinie upowszechniania kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji w 2017 roku