Wakacyjna lekcja astronomii w Lubszy

Przypominamy, że 24 czerwca br. odbędzie się w Lubszy wyjątkowa Lekcja astronomii, podczas której naukowcy wyjaśnią nam niektóre zjawiska w sposób przystępny i połączony z zabawą. Zajęcia rozpoczną się w sobotę o godz. 12:00 na terenie SP Lubsza.

Staramy się godnie upamiętnić 220. rocznicę urodzin Józefa Lompy – nauczyciela, który z pewnością opowiadał swoim uczniom o tajemnicach ruchu ciał niebieskich.
W ramach warsztatów gnomonicznych pokażemy Wam, jak w czasach Lompy (I połowa
XIX w.) uczono w szkołach wykreślać tarcze zegarów słonecznych. Zobaczycie XIX wieczny podręcznik do gnomoniki, usłyszycie, jak brzmiał polski język nauki z czasów, gdy żyli i tworzyli: Lompa, Mickiewicz i Słowacki.
Dla kontrastu poznacie też nowoczesny, darmowy program do komputerowego projektowania zegarów słonecznych. A dla najmłodszych – pokaz „ekologicznych” rakiet wodnych i niesamowite opowieści o naszym Układzie Słonecznym.
Czy wiecie, że w modelu Układu Słonecznego jeżeli Słońce będzie wielkości pomarańczy i umieścimy je na środku dużego boiska przy szkole w Lubszy, to orbita Neptuna zahaczy o wieżę kościoła  i starą szkołę, w której uczył Józef Lompa? A gdzie będą pozostałe planety w tym nasza Ziemia?
Przydźcie, zobaczcie!
To wszystko już na najbliższych warsztatach astronomicznych. Zapraszamy!
tekst: Mirosław Danch
zdj. wyborcza.pl, Mathias Haas