„Powietrze bez śmieci” w Lubszy

Po sukcesie w konkursie na Podwórko Talenów Nivea, Lubsza znowu stanęła w szranki  rywalizacji. Nowa akcja, która trwać będzie do 28 lutego 2018 roku, daje szansę na wygranie atrakcyjnej Naukowej Stacji PGNiG, a przy okazji uświadamia zagrożenia związane ze smogiem i uczy sposobów walki z nim.

Konkurs jest elementem większej edukacyjnej kampani społecznej zorganizowanej przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza pt. „Rodzice i Dzieci – Powietrze bez Śmieci”. Celem projektu jest edukacja ekologiczna skierowana do społeczności, które uczestniczą w głosowaniu na zlokalizowanie w ich gminie Naukowej Stacji Zabaw PGNiG o wartości 100.000 zł. To rodzaj parku eksperymentów i doświadczeń, gdzie całe rodziny będą mogły poznać prawa nauki i bawić się nimi. Adresatami projektu są także uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy uczestniczą w twórczych zajęciach edukacyjnych opartych o materiały Fundacji i mają szansę na wygranie dla swojej szkoły wyposażenia pracowni przyrodniczej o wartości 30.000 zł.

Lubsza także została zgłoszona przez Gminę Woźniki do udziału w konkursie, który potrwa do 28 lutego 2018 roku i jest podzielony na pięć tygodniowych etapów. Co tydzień, lokalizacja, która znajduje się na czele rankingu, wygrywa Naukową Stację PGNiG. Jeśli i tym razem powiodłoby nam się w głosowaniu, stacja powstałaby na terenie Szkoły Podstawowej w Lubszy, obok Podwórka Talentów Nivea. Byłby to ewenement w skali kraju! Dlatego zachęcami do udziału w głosowaniu. Aby to zrobić, kliknij tutaj: Wygraj Naukową Stację Zabaw PGNiG

„Efektem ubocznym” udziału w akcji będzie zdobycie cennej wiedzy na temat palącego problemu smogu w Polsce, a także sposobów na jego rozwiązanie. Każdy głosujący musi bowiem zapoznać się z krótkim informatorem oraz odpowiedzieć na proste pytanie na tamat jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy.

Według oganizatora akcji, co roku w Polsce na skutek oddychania złej jakości powietrzem przedwcześnie umiera ponad 51 tys. osób. Brudne powietrze to skutek zanieczyszczeń pochodzących z pieców starego typu, kominków i spalin samochodowych. Najbardziej niezadowoleni z jakości powietrza są mieszkańcy południowej i centralnej Polski, a szczególnie województwa śląskiego (66%), mazowieckiego (51%) i małopolskiego (50%). Ciekawy, szczególnie dla nas, jest fakt, że aż 85% mieszkańców wsi jest zadowolona z jakości powietrza. Większość z nich nie zdaje sobie jednak sprawy, że problem niskiej emisji dotyczy ich tak samo, jak mieszkańców większych aglomeracji. Według badanych najlepszym sposobem na ochronę mieszkańców przez smogiem jest karanie wysokimi mandatami za palenie śmieci w piecach domowych (77%), zakaz palenia niskiej jakości węglem (67%) i wprowadzenie nowoczesnych technologii w przemyśle (65%).

Jednak największą szansą na dobre powietrze jest świadomość i edukowanie – szczególnie osób najmłodszych – na temat mechanizmu powstawania smogu i metod zapobiegania zanieczyszczeniom. Właśnie dlatego w Szkole Podstawowej w Lubszy nauczyciele przeprowadzili ze swoimi uczniami pogadanki. Uczniowie zdobyli wiedzę o zanieczyszczeniach w powietrzu i poznali źródła ich pochodzenia. Dzieci dowiedziały się także, skąd pochodzi nazwa „smog” i dlaczego powietrze czasem jest bardziej, a czasem mniej zanieczyszczone. Wspólnie pracowali także nad plakatami o tematyce ekologicznej. Podziwiając efekty ich pracy pamiętajmy, aby poprzez codzienne głosowanie, wesprzeć Lubszę i jej najmłodszych mieszkańców w ich staraniach o Naukową Stację Zabaw PGNiG.

AK
źródło: www.splubsza.pl, www.gb.pl, www.powietrzebezsmieci.pl